Nietypowe i romantyczne sposoby odkrywania Toskanii

Większość z nas, turystów, którzy wybierają się do Toskanii wybiera podroż samochodem. Korzystamy potem z niego aby tradycyjnie odkrywać zakątki tego szczególnego regionu. Można też inaczej, nietypowo, romantycznie. Poniżej kilka przykładów dla tych bardziej kreatywnych, którzy nie boją się przygód, lubią odrobinę wysiłku fizycznego i lubią schodzić z utartych ścieżek.

 1. Wycieczka balonem – wyobrażacie sobie jak piękne są krajobrazy toskańskie widziane z lecącego balonu? Z pewnością oczarują Was kolory widziane z góry. Oglądane z lotu ptaka winnice, pola słoneczników, oliwne gaje, średniowieczne miasteczka, zamki i etruskie budowle pozostawią w Waszych głowach niezapomniane wrażenia. Tym którzy tego spróbują gwarantuję nieziemską przygodę i doświadczenia.
 2. Podróż starym, oldskulowym pociągiem parowym – w Toskanii wciąż działają pociągi napędzane przez lokomotywy parowe, którymi można przemieszczać się wzdłuż i wszerz tej krainy. Wolniej znaczy więcej. W tym przypadku więcej oznacza dokładniejsze oglądanie mijanych zabytków, poznawanie historii i ciekawych miejsc. To również niejako podróż w czasie, kiedy podróżowanie ciągle było przygodą związaną z powolnym odkrywaniem ukrytych miejsc i radością z tego płynącą.
 3. Wizyta w marmurowych grotach Carrary – spacer po marmurowych grotach Carrary to fascynujące przeżycie! Spacer tymi samymi ścieżkami, którymi kroczył Michał Anioł szukając najlepszego marmuru dla swoich dzieł przeniesie Was w przeszłość. Coś dla miłośników sztuki i nietypowych krajobrazów
 4. Wędkowanie z jachtu – coś dla mężczyzn ale nie tylko. Polecam region Viareggio znany z produkcji światowej klasy jachtów. Wędkarskie wyprawy odbywają się  niezależnie od pory roku jeśli tylko pogoda na to pozwala a ta z reguły jest łaskawa. Latem możecie wybrać się również na nocne wędkowanie. Po wędkowaniu jachtowy kucharz oprawi i przyrządzi złowione przez Was ryby którymi będziecie mogli cieszyć się w towarzystwie przyjaciół i dobrego, toskańskiego wina. Szczególnie polecam vernaccię di San Gimignano bądź świeże vermentino.
 5. Trufle – nietypowe grzybobranie – ktokolwiek szuka trufli znajduje skarby. Trufle to prawdziwe skarby nie tylko ze względu na ich niebotyczną cenę ale przede wszystkim na niezapomniany zapach i smak, który powoduje, że każde danie do którego są dodane staje się niepowtarzalne. Truflobranie to unikalne doświadczenie, które przeniesie Was w piękne, toskańskie lasy na toskańskie wzgórza. Tylko z przewodnikiem i jego specjalnie szkolonym do szukania trufli psem.
 6. Gorące naturalne źródła – jest ich sporo w Toskanii. Znajdziecie je pomiędzy Lunignianą a Val d’Orcia. Jednym z najładniejszych miejsc jest centrum SPA w San Giuliano z jego wewnętrznymi i zewnętrznymi basenami jak również podziemnymi grotami. Szczególnie zimą kąpiel w gorących źródłach na wolnym powietrzu jest wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.
 7. Fun-tastyczne przejażdżki Vespą – Vespa to jeden z symboli Włoch. Pamiętacie jak Gregory Peck woził nią Audrey Hepburn w Rzymskich Wakacjach? Każdy z Was panowie może zabrać na taką wycieczkę swoją partnerkę. Kręte drogi wśród wzgórz Chianti, zapach pół i rozgrzanej ziemi, cudowne krajobrazy najlepiej oglądać i doświadczać z siodełka tego kultowego skutera. Ponadto pomoże on Wam uniknąć korków w miasteczkach. Zaparkujecie tuż pod drzwiami każdej winiarni.
 8. Nocleg w średniowiecznym miasteczku – dla nas, mieszkających w Polsce spędzenie kilku dni mieszkając w średniowiecznym apartamencie to coś niewyobrażalnego. Co innego dla mieszkańców Toskanii. Wielu z nich na co dzień mieszka w takich miejscach. Małe etruskie wioski, miasteczka czy zamki stoją przed Wami otworem. Polecam jedno z takich miejsc, w których byłem. Castello di Cafaggio to jedno z nich. Poznacie obecnego właściciela, barona Benci, który swoim traktorem sam pielęgnuje swój oliwny ogród i produkuje wyśmienitą oliwę i wino.

  Castello di Cafaggio
                      Castello di Cafaggio
 9. Odkrywanie zamków Toskanii – Toskania jest pełna znanych, fantastycznych zamków. W przeciwieństwie do naszego kraju nie są to zamki – muzea. W większości z nich żyją i mieszkają na co dzień ludzie. Wiele z nich to stare, włoskie rodziny z wielowiekowymi tradycjami. Zamki wyrastają na wzgórzach otoczonych winnicami, stanowią piękne dekoracje miasteczek i przyciągają turystów. Tworzą bogatą historię Toskanii. Castello di Volpaia, Castello di Verrazzano i im podobne znane są z produkcji wspaniałego wina, z którego przecież region ten słynie. Nie może ich zabraknąć podczas Waszej winiarsko – historycznej podróży.
 10. Rowerowe wycieczki – to prosta i zarazem ciekawa forma odkrywania zarówno miast, miasteczek i toskańskich krajobrazów. W Luce możecie przejechać się bezpośrednio po murach otaczających miasto, okrążyć krzywą wieżę w Pizie, wjechać na wzgórze Montereggioni i cieszyć się z niego wspaniałymi widokami. Rower pozwoli Wam dotrzeć do malutkich posiadłości produkujących wino, które jest przecież esencją tego regionu. Z uwagi na pagórkowaty teren podróże rowerowe polecam bardziej doświadczonym cyklistom. Ci mniej doświadczeni zdecydowanie mogą korzystać z tego środka transportu w miastach i miasteczkach. Jak widać każdy znajdzie coś dla siebie:-)                                                                                                                                                                                                     Benvenuti in Toscana!

Komentarze